Nizar Rajan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szejk Nizar Rajan w j.arabskim نزار ريان, (ur. 6 marca 1959 w Dżabaliji, zm. 1 stycznia 2009 tamże) – palestyński działacz polityczny i religijny, jeden z czołowych przywódców radykalnej islamskiej organizacji Hamas, uznawany za sukcesora zamordowanego w 2004 r., przywódcy Hamasu, Abdela Aziza al Rantissiego. Organizator wielu samobójczych ataków terrorystycznych.

Zginął podczas konfliktu izraelsko palestyńskiego, do jakiego doszło na przełomie 2008 i 2009 r. Na dzień przed śmiercią wystąpił w ekstremistycznej telewizji al-Aksa z ostrym antyizraelskim wystąpieniem, w którym zapowiadał odwet, mordy na wrogach oraz zakładnikach, a także powrót do taktyki zamachów samobójczych na terenie Izraela. Zginął w swoim domu w obozie dla uchodźców Dżabalia pod Gazą, w wyniku wybuchu pocisku wystrzelonego z izraelskiego samolotu F-16. Jak się okazało, w domu Rajana znajdował się skład materiałów wybuchowych. Według palestyńskich źródeł medycznych w ataku zginąć miało jeszcze dziewięć osób, w tym między innymi członkowie jego rodziny (dwie z czterech żon i czwórka z 12 dzieci).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Artykuł Piotra Zychowicza pt. „Izrael cieszy się z sukcesu, Hamas zapowiada zemstę” w Internetowym Portalu Informacyjnym Rzeczpospolita.pl (01.01.2009)